BENDRUOMENĖ
MOKYKLOS SAULĖS JĖGAINĖ TAMPA REALYBE: SKIRKIME JAI 1,2 PROC. GYVENTOJŲ PAJAMŲ MOKESČIO  

MOKYKLOS SAULĖS JĖGAINĖ TAMPA REALYBE: SKIRKIME JAI 1,2 PROC. GYVENTOJŲ PAJAMŲ MOKESČIO  

Būkime bendruomeniški ir skirkime 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio mokyklai! Mums tai nieko nekainuoja, o mokyklai reiškia labai daug. Šiemet visa skirta parama bus panaudota saulės jėgainei, statomai ant mokyklos stogo.

Apie saulės jėgainę mokykloje pasakoja šios idėjos iniciatoriai ir įgyvendintojai:

Kęstutis, ilgametis bendruomenės tėtis: 

„2017–2018 metais koordinacinėje grupėje vis svarstėme saulės jėgainės galimybę, atlikome preliminarius skaičiavimus, tačiau gąsdino didelė kaina, didelės investicijos ir ilgas atsipirkimo laikas. Tuo metu elektra kainavo apie 11 centų, tad saulės jėgainės idėja gyvavo labiau iš gamtos apsaugos, klimato krizės, žiūrėjimo į ateitį perspektyvų, nei ekonominių motyvų ir tuo metu tai nebuvo pirmo prioriteto pirkinys mokykloje. 

Dabar situacija yra pasikeitusi, elektra pabrangusi kelis kartus, elektrinės atsiperkamumo laikas daug trumpesnis, tad gamintis sau elektrą tampa vos ne būtinybe. Kartą investavę kelioms dešimtims metų į priekį būsime nepriklausomi nuo elektros kainos augimo, gausime elektrą „iš dangaus“, iš saulės, mokėdami tik nedidelį pasaugojimo mokestį. 

Džiugino mokytojų palaikymas. Mokytojas Audrius džiaugėsi, kad kalbant su vaikais apie tai, kaip saulė virsta elektra, apie atsinaujinančius energijos šaltinius, mokymo priemonė bus čia pat pasiekiama ir realiai naudojama. 

2018 metais buvo svarbesnių investicijų, bet viskas savo laiku ir dabar saulės jėgainei tampant realybe džiaugiuosi kartu su visais ir širdyje gera, nes jaučiuosi šiek tiek prisidėjęs. Tikiuosi, kad ir mokiniai, ir tėvai galės didžiuotis šiuo projektu“. 

Ramūnas, ilgametis bendruomenės tėtis:

„Džiaugiuosi, kad mūsų bendruomenė ryžosi įgyvendinti šį projektą. Tai mažiausiai dviguba nauda. Pirma, tai atsiperkantis projektas. Elektros rinkoje esant dideliems elektros kainos svyravimams, turėsime savo žaliąją generaciją, o projektas turėtų atsipirkti per 6-8 metus. Antra, šiuo projektu tiesiogiai prisidedame prie kovos su klimato kaita. Galiausiai karo Ukrainoje kontekste mažiname priklausomybę nuo iškastinio kuro. Kaip liaudyje sakoma, davė Dievas saulę, duos ir elektros“.

Vytenis, ilgametis bendruomenės tėtis ir ūkio administratorius:

„Diskusijos apie saulės elektrinę mokykloje vyko senokai, jautėsi visuotinis palaikymas šiai atsiperkančiai investicijai, buvo parengtas projektinis pasiūlymas, bet niekas nesiėmė lyderystės jo įgyvendinti. Diskusijos atsinaujino 2022 metų pavasarį, įsitraukė keletas bendruomenės narių. Buvo svarstomas pasiūlymas 90 kw galios elektrinei, nors mokyklos metinis suvartojimas iki 60.000 kwh. Pagrindinis dėmesys buvo skiriamas APVA paramos gavimui, tačiau paaiškėjo, kad mokykla dėl specifinio statuso negali pretenduoti į paramą. Beliko viena galimybė turėti elektrinę – statytis savo lėšomis. Tam buvo pritarta koordinacinėje grupėje. 

Po trumpos diskusijos, ar statome elektrinę ant mokyklos stogo, ar perkame nutolusią, pasirinkome  ant stogo – norėjome kiekvieną dieną ne tik patys matyti, kaip gaminasi elektra, bet ir parodyti bendruomenei bei vaikams.

2022 m. rudenį kylančios elektros kainos vertė nebeatidėlioti projekto. Didėjo ir elektrinių kainos, todėl spalio mėnesį buvo atnaujinti turimi pasiūlymai, taip pat gauti keli nauji. Mums tinkamiausią pasiūlymą pateikė „Solitekas“, su juo ir pradėjom derybas dėl 70 kw galios elektrinės. Per lapkričio mėnesį suderinom visas detales ir pasirašėm su juo sutartį.

Dar keli mėnesiai buvo skirti parengiamiesiems darbams – prijungimo sąlygoms gauti, parengti elektrotechninį projektą, atlikti stogo ekspertizę ir kt. 

Ir štai pagaliau su sugrįžtančia saule kovo mėnesį pradėjome jėgainės montavimo ant mokyklos stogo darbus. Tikimės, kad jau vasarą galėsime džiaugtis nuosava elektra. Ant stogo įrengus saulės modulius, mūsų mokykla taps vadinamuoju energiją gaminančiu vartotoju. Tai reiškia, kad mokyklos sąskaitos už elektrą bus mažesnės net tada, kai nebus saulės, naudosime jau „sukauptą“ ir neišnaudotą elektrą, kuri bus saugoma ESO tinkle“.

Kaip skirti 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio mokyklai?

Prašymo formą FR0512 reikia užpildyti iki gegužės 2 d. naudojantis EDS deklaravimo sistema.

Mokestinis laikotarpis: 2022

Paramos gavėjo identifikacinis kodas: 300542858

%d bloggers like this: