ŽEMĖS ŪKIO PRAKTIKA
ŪKIO PRAKTIKA = SAVARANKIŠKO GYVENIMO ĮGŪDŽIŲ PRAKTIKA

ŪKIO PRAKTIKA = SAVARANKIŠKO GYVENIMO ĮGŪDŽIŲ PRAKTIKA

Šiomis dienomis VIVOS dešimtokai rengia savo žemės ūkio praktikų pristatymus. Mūsų mokykla didžiuojasi šia ugdymo tradicija – moksleivius po devintos klasės išlydėti į ūkius įvairiose šalyse. Tačiau vis dar sulaukiame ir klausimų: ar skatinti XXI amžiaus paauglius važiuoti dirbti į ūkį – ne tas pats, kas versti juos avėti vyžas?

Įspūdžiais iš šiemetinių pristatymų dalinasi ir abejones sklaido dešimtokės Lėjos mama Jorūnė:   

Ūkio praktika = savarankiško gyvenimo įgūdžių praktika. Tai kur kas daugiau nei vyžos ar akėčios!

– Jaunuoliai išmoko rašyti oficialus laiškus užsienio kalbomis ir komunikuoti su ūkiais visoje Europoje.

– Aplankė daugybę šalių – Vokietiją, Prancūziją, Austriją, Daniją, Belgiją ir kitas – ir dabar turi daugiau savarankiško keliavimo ir kelionių planavimo įgūdžių.

– Pajuto įvairių savarankiško gyvenimo ypatumų. Kaip kai kurie patys įvardijo: „Ką reiškia iš tiesų gyventi be tėvų, kai lieki vienas“, „Įsitikinkite, kad traukinys važiuoja į tą pusę“.

-Miesto vaikai ištrūko iš patogių gyvenimo sąlygų. Savo akimis pamatė, kad  miestas priklausomas nuo ūkiuose užaugintų maisto produktų. Daugelis dabar aiškiau suvokia, kas yra ūkis plačiąja prasme, kas yra ekosistema ir darna. Tai klimato krizės sąlygomis labai svarbu.   

– Susipažino su skirtingais darbais ūkiuose: vynuogynų priežiūra, pienininkyste,  galvijų ir kitų gyvulių auginimu, žemdirbyste javų laukuose, vaistažolių rinkimu. Taip pat pluoštinių kanapių ūkio ypatumais, tvorų tiesimu, ravėjimu.

– Kuo dar džiaugiasi jaunuoliai, atlikę praktiką:  patiko tikri išgyvenimai, skanus maistas, naujos galimybės – tarkime, vairuoti traktorius. Svarbūs buvo kultūriniai mainai: pavyzdžiui, per Jonines Prancūzijoje mūsų merginos gamino šaltibarščius ir kartu su prancūzais pynė vainikus.  

– Ką veikė laisvalaikiu? Savarankiškai aplankė miestus ir miestelius, tokius kaip Viena, Briuselis, Bordo, Berlynas ir kiti. Klaidžiojo jų mielomis gatvelėmis, džiaugėsi architektūra, žavėjosi dailės galerijomis, važiavo dviračiais, maudėsi jūroje, baseinuose, ežeruose.

– Sužinojo, kad ūkininkais gali būti ir gydytojai, ir ekonomistai. Ūkininkavimas gali būti ir tavo antras užsiėmimas po darbo gamtoje.

Valdorfo mokykla jau seniai ugdo vaikus gyvenimiškomis patirtimis. Patirtys – tai toks mokymosi procesas, kurio neužrašysi ir nesuskaičiuosi, tai tiesiog reikia patirti!“ 

%d bloggers like this: