METŲ DARBAI
AŠTUNTOKŲ METŲ DARBAI

Vilniaus Valdorfo mokykloje kovo 18-20 dienomis vyko aštuntokų metų darbo projekto pristatymas. Moksleivių sukurti darbai buvo eksponuojami mokyklos fojė, o salėje susirinkusiai bendruomenei aštuntokai pristatė pasirinktą metų darbo temą, kilusius iššūkius ir atsakė į klausimus.

Mokytoja Berta:

„Aštuntos klasės metų darbo projektas yra pirmas rimtas jėgų išbandymas, kuomet jaunuoliai susiduria su daug iššūkių. Tai yra ir pirmas rimtas rankų darbas, pirmas viešas kalbėjimas pristatant darbą, pirmas kompiuterinio raštingumo patikrinimas rengiant metų darbo aprašą.

Metų darbas yra tarpdisciplininis projektas, kuriame dirba technologijų, dailės, informatikos, lietuvių kalbos mokytojai. Nors mes tai vadiname metų darbo projektu, visas procesas vyksta per pusmetį ir pareikalauja ypatingų aštuntokų gebėjimų. Pirmiausia tai yra iššūkis sugebėti atlikti darbą iki galo ir sugebėti atlikti darbą laiku. Būtent laiko planavimas kasmet skamba metų darbo pristatymo išvadose kaip sunkiausias viso projekto uždavinys.

Aštuntokai viso proceso metu turėjo pildyti savaitraštį, kuriame aprašydavo ir parodydavo savo darbo progreso nuotrauką. Vėliau tas savaitraštis ir virto rimtu metų darbo aprašu, kuriame apstu kompiuterinio raštingumo taisyklių ir reikalavimų.

Su metų darbo projektu dirbantys mokytojai džiaugiasi, kad šiais medijų laikais moksleiviai sukuria tiek nuostabių rankų darbo kūrinių. Jie būna eksponuojami mokyklos fojė ir čia galima rankomis paliesti mezginį arba mokyklos kiemu pralėkti restauruotu dviračiu. Aštuntokams toks rankų darbas reiškia „įsižeminimą“, kuomet jie atsitraukia nuo paaugliško maksimalizmo, savo ego ir susikoncentruoja į kažką žemiško ir apčiuopiamo.“

Mokytojas Juozapas:

„Nuo pat spalio mėnesio Vilniaus Valdorfo mokyklos aštuntokai turėjo vieną rimčiausių iššūkių jų mokymosi kelyje – metų darbo projektą. Moksleiviai mokėsi ne tik dirbti su pasirinktomis medžiagomis ar technika, bet ir planuoti laiką, rengti darbo aprašą“.

Lietuvių mitologinėmis būtybėmis ir runomis puoštus drabužius kūrusi aštuntokė Jorigė:

„Atlikdama metų darbo projektą aš ne tik pagilinau savo lietuvių tautosakos žinias, bet ir įgijau naujų grafikos įgūdžių. Taip pat išmokau rašyti oficialų tekstą”.

Visi darbai užfiksuoti Vaivos Mačienės nuotraukose Vivatekos galerijoje.

Aštuntos klasės moksleivių metų darbų sąrašas:

• Šuns būdos gamyba
  • Egzoskeleto rankos gamyba
  • Dviračio restauravimas
  • Van de Graaf generatoriaus konstravimas
  • Vitražo gaminimas
  • Fontano gaminimas
  • Elektroninės muzikos kūrimas
  • Elektrinės gitaros gamyba
  • Medinio arkliuko gamyba
  • Klasių lentelių gamyba
  • Marškinėlių išsiuvinėjimas